OyunTeknoloji

Oyun Telefonu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oyun telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler şeklin de düşündüğümüz zaman günümüz telefonlarında bilgisayarda oynanan bir çok oyundan daha iyi görsellere ve kaliteye sahip oyunları oynatabiliyor. Siz de telefonu oyun için alacaksanız eğer aşağıdaki bir kaç maddeye dikkat ederek telefon seçiminizi yaparsanız kullanırken ve oyun oynarken daha rahat edersiniz. İşte dikkat etmeniz gereken en önemli hususlar

  • İşlemci performansı

İşlemciler bilgisayarda nasılsa aynı şekilde telefonlarda da beyin görevi yapıyor. Kapasite ne kadar büyükse o kadar hızlı çalışan bir telefon düşünün. Şu anda en iyi işlemci 270 binden daha fazla aldığı puanla Snapdragon 845. İşlemcilere ayrıca GPU yani bilindiği üzere grafik işlemcide dahildir. Kullanılan teknolojiye göre yine en iyi grafik işlemci Snapdragon 845 işlemcidedir.

  • Ekran boyutu

Oyunun zevkini yaşamak için tabi ki büyük ekran olması her zaman daha iyidir. En az 5.5 inc ekran boyutu oyun telefonu için idealdir. Tabi ki, sadece büyük olması mühim değil.Elinize de iyi bir şekilde oturması gerekiyor.

  • Hafıza

Bu sadece depolama alanı değil. İşlemler için gereken RAM’de dikkat edilmesi gereken hususlardan. Depolama alanı ne kadar büyükse o kadar çok büyük ölçüde dosya saklayabilirsiniz. Ram ne kadar büyükse yapabileceği hafızasına alabileceği işlem ağırlığı artabilir. Bu nedenle 6 ve üzeri RAM kullanıyorken telefonun depolama kapasitesinin de en az 64 GB olmasına özen gösterin.

  • Tasarım

Elinize iyi bir şekilde oturması bahsettik. Bunun yanı sıra tasarımın ayrıca göze de güzel gelmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunların yanı sıra ses kalitesini de göz ardı edemiyoruz. Stereo hoparlör gerekli diye düşünmekteyiz. Biliyorsunuz ki, oyunlarda ses önemlidir (Özellikle PUBG Mobile tarzı oyunlarda).

  • Sıcaklık

Telefonun yaptığı işlem uzadıkça ve ağırlaştıkça tabiki de ısınma gerçekleşir. Ama bu genellikle işlemciden sebeptir. Tabiki de Snapdragon 845 bu konuda gayet iyi ve çok fazla sıcaklığının arttığı söylenemez. Ama yazılımsal problemler yüzünden işlemci aşırı kullanım gördüğün de gereksiz bir ısınma olur. Bu sebeple alacağınız telefona dikkat edin.

  • Batarya

Oyun oynarken pilin bitmesi bizim için büyük problem olabilir ve çıldırtıcı bir hal alabilir. Telefon şarjda iken oyun oynamak tehlikelidir. O yüzden telefonunuzu alırken bataryanın kapasitesine (mAh) dikkat edin. Testlerini mutlaka incelemenizi öneririz. Ayrıca telefona ait bataryanın hızlı tükenmesi yazılımsal bir problem olabilir.

Bu hususları göz önünde bulundurup rahatlıkla oyun için telefon seçiminizi yapabileceğinizi düşünüyoruz.

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Close
Close