Kadın

Hamile olduğumu nasıl anlarım?

Regl olman gereken süre birkaç gün veya birkaç hafta gecikti. Belki de zamanı bile gelmedi, fakat içinde farklı bir şeyler olduğu hissine kapılıyorsun. “Hamile miyim?” sorusunu bir türlü kafanın içinden çıkmıyor.

İşte, tamda böyle bir vakitte gebelik testi imdadına yetişiyor. Erkenden bir gebelik testi yaparak içini ferahlatabilir, biz de Hamilelik testi ne zaman yapılır? olmak üzere aklına takılan bütün soruları elimizden geldiğince açıklığa kavuşturalım..

Hamilelik ne zaman anlaşılır?

Bazı kadınlar için hamilileğin belirtileri erkenden başlar. Döllenme olduktan 5-10 gün sonra ilk belirtiler başlayabilir. Ancak bu işaretlere çok da fazla bel bağlamamak gerekir. Çünkü hamilelik ve regl öncesi dönem başlangıcı birbirlerine benzediği için bu sizi yanıltmasın.

Bazı durumlar hasta olacağının ya da regl döneminin başlamak üzere olduğuna işaret edebilir. Hatta gebelik belirtilerinin hiçbirini hissetmeden de hamile olabilirsin. Ancak, regl dönemine 4 gün kala hamilelik belirtileri pek net şekilde görülemez. Gecikmiş olan regl döneminin üzerinden ortalama 1 hafta gibi bir süre geçtikten sonra artık hamile miyim? ihtimalinin daha yüksek olduğunu düşünebilirsin.

Erken gebelik testi nedir?

Erken gebelik testi aslına bakarsanız evde yapılan hamilelik testleri ile aynı.Bu konuda kafanızın karışmasına izin vermeyin. Fakat piyasada kendini direkt olarak erken gebelik testi olarak tanıtan ve kandaki HCG hormonunu ölçmede daha hassas olduklarını belirten eden bazı markalar da mevcut. Predictor early erken gebelik testi de bu markalardan biri.

Hamilelik testi ne zaman yapılır?

Hamilelik testinin doğru bir şekilde sonuç vermesi için yumurtanın sperm tarafından döllenmiş olmasıyla birlikte HCG hormonunun salgılanmaya başlanması gerekir. Eğer vaktinden çok daha erken bir dönemde testi yapmış olursan, hamile olsan dahi negatif bir sonuç alabilirsin.

Dolayısıyla “Hamilelik testi adet gecikmesinden kaç gün sonra yapılır?” soruna cevabımız, doğru bir sonuç alman için gecikmenin ardından 1 hafta geçmesini beklemen yönünde. Çünkü bu süreçte HCG hormonu idrarda daha yoğun salgılanır. Regl dönemine 5 gün kala idrarda gebelik testi yapmış olursan eğer ikinci çizgiyi görmen mümkün olmaz. Ama gün geçtikçe hormon oranı yükselir. Yani adete 2 gün kala idrarda hamilelik testi yaparsan ikinci çizgiyi silik bir şekilde görebilme ihtimalin var. Fakat adet tarihinin üzerinden 7 gün geçtikten sonra doğru sonuç daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Hamilelik testi nasıl yapılır?

Evde gebelik testi yapmak gayet kolay bir iş. Sadece aldığın hamilelik testinin içinde yazan prosedürleri uygulaman ve kısa bir süre bekliyor olman gerek. Ancak hamile olup olmadığın konusunda fazla heyecanlı olduğun için bazı önemli hususları gözden kaçırabilirsin. Bu neden sizlere birkaç öneride bulunacağız;

  • Testin markasına göre çubuğu idrarına tutman veya idrarını bir kaba alıp çubuğu içine batırman gerekebilir. Artık çoğu markanın test paketleri içerisinde damlalık bulunuyor ve bu sayede bir kaç damla idrar çubuk üzerine kolayca damlatılabiliyor.
  • Sonucu görmek için beklediğin sırada, testi sıcak olmayan düz bir yüzey üzerine bırakabilirsin. Size önerilen bekleme süresine göre sonuca bakmanız sizin için daha iyi olur.Çünkü, süreyi uzatmak ya da kısaltmak sonuçta farklı şeylere ya da yanlışlığa sebep olabilir.
  • Günün ilk idrarıyla testi yapmanız şart değil.Ancak, son 4 saat içinde idrara çıkmamış olmanız doğru sonuç verme oranını yükseltir.

Gebelik testi en erken ne zaman belli olur?

Hamilelik testlerinin kullanma kılavuzunu okuduğunuz da sonuca bakmadan önce birkaç dakika beklenilmesi gerektiği yazar. Yani, testler en fazla 5 dakika gibi bir süre sonunda sizi sonuca ulaştıracaktır.

Gebelik testi sonuçları neler söylüyor?

Gebelik testinde tek çizgi var!

Bu sonuç hamile olmadığınızı gösteren sonuçtur. Eğer çıkan sonuç sizin için yeterli değil ise kan testi yaptırabilirsin.

Hamilelik testinde 2 çizgi var!

Eğer iki çizgi görürsen hamilesin demektir. Tebrikler!

Gebelik testi silik çizgi örnekleri: Yaptığım testte çok silik bir çizgi çıktı!

Bir gebelik testinin pozitif sonuç vermesinin tek şartı, vücudunda HCG hormonunun olmasıdır. Bu hormon ise sadece hamile olduğun zaman bulunur. Eğer hamilelik testi yaptıktan sonra sonuç silik çizgi olsa bile, hamile olduğun anlamına gelir.

Gebelik testi önce pozitif, sonra negatif çıktı!

Böyle bir durumda kimyasal bir gebelik geçirmiş olabilirsin. Peki, bu ne anlama geliyor?

Kimyasal gebelikte yumurta döllenir ve rahme yerleşmeye başlar. Fakat bir sebeple yerleşme tamamlanamaz. Böyle bir durumun sonucunda ise tekrar adet görmeye başlarsın. Bu yüzden “Hamilelik testi ne kadar doğru?” diye düşünmene gerek yok. Uzmanlar tüm gebeliklerin %70’e varan bir oranla bu şekilde son bulduğunu düşünüyor.

Kadınlar ise bu durumu hiç farketmeden adetlerinin biraz geciktiğini düşünebilirler. Çünkü kimyasal gebeliği anlamanın tek yolu, çok öncesinden yapılmış bir gebelik testi ve ardından geç başlayan bir adet kanamasıdır.

Gebelik testi pozitif çıktı ama adet oldum!

Yeniden gebelik testi yaparsan muhtemelen negatif bir sonuç alacaksın. Çünkü az yukarıda açıkladığımız gibi kimyasal gebelik geçirmiş ve yumurta rahme tam anlamıyla yerleşemediği için adet olmuş olabilirsiniz.

Gebelik testi önce negatif, sonra pozitif çıktı!

Hamile kalmayı çok isteyen ve bu nedenle sabırsız davranan birçok kadının yaşadığı bu olay senin de başına gelmiş demektir. Hamilelik testi sonucunda önce negatif daha sonra pozitif çıkmışsa eğer, ilk yaptığın testi muhtemelen yapman gerekenden daha önce yapmış olabilirsin.

Testi gerçekleştirdiğin esnada, HCG hormonu salgılanmaya başlamadığı için ilk yaptığın test negatif, sonraki testte ise hormon salgılanmaya başladığı için sonucun pozitif çıkmıştır. Yani hayırlı olsun, hamilesin!

Hamilelik testi negatif çıktı ama kendimi hamile gibi hissediyorum!

Hamileliği belirlemek için birçok yöntem var ve bunların arasında en şaşırtıcı olanı kadınların içgüdüleridir. O yüzden bu hissi umursamanızı öneririz.

Bu yüzden hamilelik test sonucu negatif olmasına rağmen sen hamile olduğunu düşünüyorsan, hamilelik belirtileri yaşayıp yaşamadığını tespit etmeye çalış. Eğer bazı semptomların sende olduğunu düşünüyorsan gebe olma şansın yüksek.

Aceleci kadınlardan biri olabilirsin! Çünkü eğer hamileysen, testin pozitif çıkması için sadece yumurtanın döllenmesi için yeterli değildir. Önceki açıklamalarda da belirttiğimiz gibi HCG hormonunun salgılanıyor olması da gerekir. Bu yüzden biraz daha bekleyip, testi tekrar yapmanı öneriyoruz.

Vücudunda yumurtlama döneminde de görülen bazı durumlarla karşılaşan kadınlar, hemen hamile olduklarını düşünebiliyorlar. Bu düşünceler yüzünden adete 10 gün kala gebelik testi yapanlar bile var. Ancak en doğru sonucu almak için adet dönemin geciktikten sonra testi yapman gerekiyor.

Adet döneminde hamile kalınır mı?

Hamile kalmak istemeyen ve adet döneminde korunmasız cinsel ilişkiye giren çiftlerin hamilelik sonucuyla karşılaştıkları bilinir. Özellikle adet döneminin sonlarına doğru kanamanın kesildiği ama küçük lekelenmelerin olduğu zamanlar risklidir. Çünkü spermler genellikle 72 saat kadar vajinada canlı kalabilir ve bu zaman kadının hormonları ve metabolizma düzeni ile ilişkili olarak uzayabilir. Bu anlamda adet döneminde gebelik riski yoktur diyemeyiz.

Ayrıca adet döneminde vajinayı mikrop ve enfeksiyondan koruyan laktik asit üretimi durur. Bu yüzden sadece istenmeyen gebeliklerden korunmak için değil; mikrop ve enfeksiyon kapma risklerini de azaltmak için korunmanı öneririz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close