Anne-Bebek

Çocuk Gelişimine Hangi Oyuncaklar Fayda Sağlar?

Oyun ve bunu destekleyen oyuncaklar, çocuğunuzun düşünme ve keşfetmeyi öğrenmesi, fiziksel yeteneklerinin artması, güven kazanması, iletişimi ve sosyalleşmeye başlaması bakımından son derece önemlidir. Çocuğun doğal becerilerini kolaylaştırarak büyük bir eğitimsel işlevi yerine getiren oyuncaklar, çocuğun seçme ve değerlendirme hislerini geliştirir ve belli bir anda yetenek kazanmasına imkan sağlar. Bu açıdan çocuk için seçilecek oyuncak; onun yaşına, yetenek ve ilgilerine makul olmalıdır.

Çocuk Gelişimine Fayda Sağlayan Oyuncak Önerileri

Peki, bu dönemde çocuğunuzun gelişimini destekleyebilecek ne tür oyuncaklar tercih edebilirsiniz?

Çıngıraklar: Çeşitli ölçüler de çıngırak bulunur. Çıngıraklar çıkardıkları sesten dolayı bebeğin ilgisini çeker, uzanmasına ve yakalamasına teşvik eder, göz ve el koordinasyonu becerilerini geliştirir. Sebep-sonuç ilişkisini öğrenmeye başlar. Daha sonra ise müzikli oyunlarda ritim enstrümanı olarak da tercih edilebilir.

Telefon: 6.aydan itibaren oyuncak telefon, çocuğunuzun dil gelişimini destekleyen oyuncaklar olarak ehemmiyet kazanır. Önceleri çocuk çevirmekten ve düğmelere basmaktan hoşlanır. Fakat zaman içinde bu oyuncaklarla, konuşuyor ve dinliyormuş gibi yaparak vakit geçirmeye ve oynamaya başlar. Bu oyun biçimi de çocuğun iletişim yeteneğinin ilerlemesi için önemlidir. Ayrıca ‘’evcilik’’ gibi başka sembolik oyunlarında da telefon konuşmalarından yararlanarak göndermeler yapabilir.

Toplar: Emekleyen bebek, topu takip etmekten, o uzaklaştıkça arkasından gitmekten büyük haz duyar. Yeni yürümeye başlayan bebek ise onu yuvarlar ve durdurmaya çalışır. Daha büyük çocuk ise ayaklarıyla vurabileceği, dokunabileceği oyunlardan haz eder. Küçük plastik toplar, plaj topları oyun için zevkli ve keyifli olabilir. Top oyunları ayrıca karşılıklı etkileşim, haberleşme, sıra bekleme gibi sosyal yetenekleri ilerletmek adına da faydalıdır.

Tahta küp veya bloklar: Tahta bloklar inşa edebileceği ilk oyuncaklar olduğu gibi, ince el hareketleri ve el yeteneklerini geliştirmesi bakımından faydalıdır.

Yapbozlar: Yapbozlar,çocuğunuzun görsel koordinasyonuna sahip olmasına ve şekillerle desenleri tanımasına yardım eder. Problem çözme pratiği yaptırdığı gibi, beyinde planlamayı ve konsantrasyonu ilerletir. Başlangıç aşaması için şekil doldurabilme için boşluk olan tahtalar gibi basit yapbozlar makul ve iyidir. Sonrasında az ve fazla sayıda parçalı karmakarışık olanlara geçilebilir.

Kitaplar: Çocuğunuz ufak yaştan itibaren kucağınıza oturup, okuduğunuz kitabı sizin sesinizden dinlediğinde kitaplarla arasındaki ilk bağ oluşur. Tahta ve bez kitaplar giriş ve ilk bölüm için uygundur. Daha sonra kapakçıklı, 3 boyutlu ve kabartmalı resimleri olan kitaplar ve yaşı arttıkça karmaşık resimli kitaplara geçiş yapabilirsiniz. Kitaplar onun sözcük dağarcığının büyümesi ve iletişimi öğrenmesi, hafızasını ve hayal gücünün ihyası için çok önemlidir.

Şekillendirme Malzemeleri: Oyun hamuru, kil veya çamur ince motor gelişimi oyuncakları bakımından oldukça geniş yelpazede bir yöntem sunar. Bu malzemeler, çocuğunuza kreatif tecrübeler yaşatması için önemlidir. Hamuru sıkarak, delikler açarak, vurarak ve çeşitli şekiller yaparak ellerini değişik biçimde kullanabilmenin zevkini yaşar. Kesin şekiller oluşturabileceği alet veya kalıplarla daha zevkli zaman geçirmesine imkan sağlar.

Boya ve kalemler: Çizim yapma, öncelikle göz-el koordinasyonunu ve el yeteneğini ilerleten ve geliştiren bir uygulamadır. İkinci olarak çocuğun yaratıcılığını ortaya koymasına olanak sağlayıp hayal gücünü ilerleten ve geliştiren bir uygulamadır. Ayrıca resim çizmek çocuğun ilerleyen zaman da yazı yazmasına altyapı hazırlarken, şekilleri taklit ederek çizmeye de teşvik edecektir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close