Anne-Bebek

Çocuğumu Uyutamıyorum

Çocuğumu uyutamıyorum diye çok fazla düşünmenize gerek yok, bunları sizin için derledik. Çoğu aile bireyi için uyku saati geldiğin de çocuklarını yatağa götürmek, orada kendi kendilerine uyumalarını beklemek büyük bir sorun haline gelebiliyor. Bazı aileler çocuğunun tek başına uyumak istememesi ya da uyumamak için direnme gibi sorunlarıyla her gece başa çıkmak zorunda kalıyor. Ebeveynlerde zor ve yorucu geçen bir günden sonra kendileri için özel bir zamana ihtiyaç duyuyorlar.

Bebeğimi uyutamıyorum veya çocuğum neden uyumuyor gibi süreçlerinizi sizin için kolaylaştıracak 7 çözüm yolu;
  • Yatmadan önce ki 2 saat süresi boyunca çocuğunuza televizyon izlettirmemelisiniz. Araştırmalar sonucu, akşamları televizyon izleyen çocuklar geç saatlere kadar ayakta kalıyor ve izlemeyenlere göre daha az süre uyuyor.
  • Yatmadan önceki 2 saat boyunca çocuğunuz fazla ışığa maruz kalmamalı. Çünkü ışık beyine hala gündüzmüş gibi sinyal verip çocuğunuzun rahatlamasını ve uykuya dalmasını geciktiriyor.
  • Yatmadan önce çocuğunuzla beraber yapacağınız bir etkinlik, onun daha kolay uykuya geçişini sağlayabilir.
  • Çocuğunuza kitap okuyun. Yaşı kaç olursa olsun, okumak onunla birlikte vakit geçirebileceğiniz harika bir durumdur. Çocuğunuz böylelikle, ara ara kabus görmelerine de sebep olabilen çeşitli kaygılarını sizinle paylaşma fırsatı sağlayacaktır. Endişeleri sizinle paylaştığında azalacak ve daha sağlıklı uyumasına zemin hazırlayacaktır. Çocuğunuzla birlikte yapacağınız okuma etkinlikleri aynı zamanda da onun ömür boyu devam edecek olan okuma alışkanlığı ile ilgili yardım sağlamaktadır.
  • Eğer çocuğunuz yatağına yattıktan sonra son bir öpücük/ sarılma/ hikâye/ su bahanesiyle sizi yanına çağırıyor ya da yanınıza geliyorsa; tek bir sefer odasından çıkma hakkına sahip olacağı ve bu koşula uyduğunda ödüllendirileceği bir anlaşma uygulamaya koyabilirsiniz.
  • Çocuğunuzun gündüz uykularını kontrol altına almanız önemlidir. Eğer ki sabah 07.00’de uyanıyor, gündüz 3-4 saat uyuyor ve siz onu 20.00’da uyumak üzere yatağına yatırıyorsanız, muhtemelen çocuğunuz uyku için hazır olmayacaktır. Çünkü henüz uykusu gelmemiş olacaktır. Doğal olarak gündüz uykusu akşam ki ideal uyku saatine göre ayarlamanız yararlı olacaktır.
  • Çocuğunuzun odasının akşam saatlerinde karanlık olması önemlidir.Işık yakıyorsanız bile loş bir ışık olması ve ışığın çocuğunuzu rahatsız etmeyecek bir yerde olmalıdır. Koridorun ışığı açıkken uyuyan çocuklar için de aynı şartlar geçerlidir. Işık, çocuğunuzun odasına veya yüzüne yansıyorsa, çocuğun uykuya dalması zorlaşacaktır.
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close